Človekove pravice-ali so vsem samoumevne?

Zdravo!

Ti vsak dan iz pipe priteče čista in pitna voda? Se lahko brez strahu vsak dan sprehajaš po ulici? Lahko izraziš svoje mnenje brez, da bi ti za to grozil zapor?
Čestitam, (skoraj vse) tvoje temeljne človekove pravice so upoštevane! Ampak, ali se kdaj vprašaš, kako pa je drugje po svetu?
Že nekaj let sem prostovoljka pri nevladni organizaciji Amnesty International Slovenije, ki se zavzema za spoštovanje človekovih pravic in se pomaga tistim, ki so jim bile le te kršene. Letos slovenska pisarna praznuje 30. obletnico od ustanovitve in pripravila je kar nekaj zanimivih projektov. Sama sodelujem pri raznih aktivnostih in zbiranjem podpisov, zelo rada pa poučujem ostale o pomembnosti človekovih pravic in same organizacije.

                      
                         Več o organizaciji izveš tukaj.

Ker je bila pred kratkim noč knjige (23.4.) in ker seveda obožujem knjige, sem se odločila, da napišem nekaj o knjigah na temo človekovih pravic.
Ob tej posebni priložnosti je slovenska Amnesty v sodelovanju z založbo Narava izdala knjigo slovenščino prepesnjena pesem Johna Lennona Imagine, ki jo je z odličnim prevodom opremil Milan Dekleva. Več o knjigi in naročilu tukaj. Slikanica je odlična za učence tako osnovnih kot tudi srednjih šol (pa seveda tudi odrasle!) za razširjanje obzorij, razvoja empatije in drugačnega načina razmišljanja, ki je še tako pomembno v današnjem svetu.

Še ena knjiga, sicer malo starejša, ampak za to nič manj pomembna. Knjiga Vsi se rodimo svobodni opisuje splošno deklaracijo o človekovih pravicah v sliki. In ker je letos 70. obletnica od izdaje tega dokumenta, je ta knjiga kot naročena. Skozi slikanice in besedilo členov je predstavljenih nekaj najpomembnejših človekovih pravic, ki niso povsod po svetu samoumevne.

Trenutno je najbolj aktualen apel turškim oblastem: Izpustite zagovornika človekovih pravic Tanerja Kılıça, ki je bil po krivem zaprt zaradi zavzemanja za človekove pravice: podpiši apel
Če želiš spremljati novice o delovanju in dosežkih Amnestyja, se prijavi na e-novice na spletni strani. Lahko tudi doniraš ali nameniš 0,5% dohodnine naši organizaciji. 
Letos bomo prisotni tudi na Poti ob žici, ki bo 4. in 5. maja, na treh kontrolnih točkah: Livade, Fužine, Koseze in tudi na Kongresnemu trgu. Obišči nas, podpiši peticije ter si preberi citate, ki so postavljeni ob celotni poti. Seveda pa si vabljen tudi kot nov prostovoljec in nam pomagaš spreminjati svet!


Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Romantični bingo 2024

Samantha Young: Igra življenja in Pesem vetra

Intervju z avtorico Mojco Rudolf